تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تست غیرمخرب

  تست آلتراسونیک ﴿UT﴾

   

  تست غیرمخرب: تست مواد گوناگون از نظر وجود هر نوع گسستگی،  بدون هر گونه اثر تخریبی بر آن.

   

  مهمترین روشهای تست غیر مخرب شامل:

   

  1)      آلتراسونیک ﴿UT﴾

  2)      رادیوگرافی ﴿RT﴾

  3)      ذرات مغناطیس ﴿MT﴾

  4)      مواد رنگی نافذ ﴿PT﴾

  5)      بازرسی چشمی ﴿VT﴾

  6)      جریان گردابی ﴿ET﴾

   

  در تمام روشهای فوق تفسیر نتایج بدست آمده  اهمیت حیاتی دارد که بیشتر به مهارت و تجربه اپراتور بستگی دارد.        اگر چه استفاده از فرمولهای متناسب با نوع تست، تکنیک و دستورالعملهای لازم صحت کار را افزایش خواهد داد.

   

  تاریخچه تست التراسونیک

   

  در قرون وسطی کارگران ماهری که برای کلیساها ناقوس می­ساختند بصورت تجربی بعداز ضربه زدن به ناقوس از روی صدای

  آن به سلامت یا وجود عیب در آن پی می بردند .

  از این قانون کارگران راه آهن نیز استفاده می کردند بدین ترتیب که با چکش ضرباتی به چرخهای واگنها می زدند و از روی نتهای صدا وجود عیب یا شل بودن چرخها را تشخیص می دادند.

  در سال 1880 برادران کوری کشف کردند که اگر کریستالهای کوارتز به شیوه خاصی بریده شده و در معرض فشار یا ضربه قرار بگیرند پتانسیل الکتریکی تولید می کنند، در سال 1881 لیبمن فرضیه ای ارایه کرد و گفت این اثر کریستالها بصورت معکوس هم قابل انجام است یعنی اگر کوارتز در معرض جریان الکترسیته متناوب قرار گیرد شروع به ارتعاش میکند.

  در 1912 بعد از غرق شدن کشتی تایتانیک نیروی دریایی سعی کرد از طریق ارسال امواج صوتی و دریافت اکوهای برگشتی راهی برای تشخیص محل دقیق کوههای یخی بیابد، آنها از این طریق به شناسایی زیر دریاییها در طول جنگ جهانی اول پرداختند.

  در جنگ جهانی دوم نیز با استفاده از همین روش کمیته تحقیق و تشخیص ضد زیردریایی تشکیل شد که در جنگ آتلانتیک علیه قایقهای U کمک گسترده ای به ارتش امریکا نمود.

  در 1929 فیزیکدان روسی بنام سوکولف به دانش ارسال ارتعاشات تولیدی به درون فلزات پی برد این کار بعدها توسط آلمانها دنبال شد.

  اولین عیب یاب التراسونیک توسط اسبرول در1942 ساخته شد، اینکار همزمان توسط فایراستون امریکایی و یک فیزیکدان آلمانی انجام شد.

   

  در ابتدا تست التراسونیک فقط در هواپیمایی کاربرد داشت ولی در 1950 در نیروگاههای برق بریتانیا برای تست قطعات فولادی با ضخامتهای بالا مورد استفاده قرار گرفت.

   بعد از جنگ جهانی دوم در ساخت نیروگاههای هسته ای،  صنعت نفت و هواپیمایی  تست UT استفاده گسترده تری یافت. امروزه دستگاههای UT از نظر اندازه، کارایی و تنوع در کاربرد پیشرفتهای چشمگیری نموده اند.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 26 آبان 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159492
 • بازدید امروز :386277
 • بازدید داخلی :38030
 • کاربران حاضر :217
 • رباتهای جستجوگر:409
 • همه حاضرین :626

تگ های برتر